АНАЛІЗ НАЦІОНАЛЬНОГО ТА МІЖНАРОДНОГО ЗАКОНОДАВСТВА У СФЕРІ РЕГУЛЮВАННЯ КВАЛІФІКАЦІЙНИХ ДОКУМЕНТІВ МОРЯКІВ

  • Олександр Анатолійович Волковинський Державний університет інфраструктури та технологій
Ключові слова: кваліфікаційні документи моряків, судноплавство, підготовка моряків, дипломування моряків, національне законодавство, міжнародне законодавство

Анотація

Статтю присвячено аналізу національного а міжнародного законодавства у сфері регулювання кваліфікаційних документів моряків. Обґрунтовано, що інтернаціональність судноплавства забезпечується, головним чином, врегулюванням цієї сфери положеннями міжнародних актів, які визнаються більшістю світових держав та встановлюють єдині вимоги до членів екіпажів, рівень їх підготовки та підвищення кваліфікації, а також перелік та зразки документів, що підтверджують їх компетентність.

Встановлено, що міжнародними актами, зокрема положеннями Конвенції ПДНВ, передбачаються мінімальні стандарти щодо підготовки, дипломування моряків та несення ними вахти, а держави-учасниці Конвенції ПДНВ мають запроваджувати власні (національні) способи досягнення/впровадження її положень, з обов’язковим забезпеченням відповідності її мінімальним стандартам, що не виключає можливості встановлення національних стандартів, які б перевищували їх. У зв’язку з цим, національний рівень правового регулювання підготовки та дипломування моряків, а також видачі їм відповідних підтверджуючих документів також має важливе значення.

Проаналізовано національне законодавство що визначає порядок підготовки та підвищення кваліфікації моряків, а також несення ними вахти у відповідності до положень Конвенції ПДНВ. Встановлено превалювання підзаконних актів, що негативно впливає на стабільність нормативних приписів.

Доведено невідповідність національних зразків документів осіб командного складу і суднової команди морських суден положенням Конвенції ПДНВ, які стосуються невідповідності назв деяких кваліфікаційних документів та невірного зазначення посилань на положення Кодексу з підготовки і дипломування моряків та несення вахти. Запропоновано внесення змін до положень чинного законодавства.

Опубліковано
2024-05-31
Розділ
Статті журналу