ВИКОРИСТАННЯ OSINT В КРИМІНАЛЬНОМУ ПРАВІ УКРАЇНИ

  • Анна Петрівна Ліхтанська Державний університет інфраструктури та технологій
  • Володимир Олександрович Михайлов Державний університет інфраструктури та технологій
Ключові слова: OSINT, інформація, докази, доказування, відриті джерела, дані, фіксування, розслідування

Анотація

Стаття присвячена дослідженню окремих питань використання OSINT у кримінальному праві України. Автор звертає увагу навелику кількість воєнних злочинів та необхідність їх ефективного розслідування. Зазначається, що розвиток інформаційно-комп’ютерних технологій виводить слідчі процеси на якісно новий рівень: отримання криміналістична значущої інформації, в чому важливу роль відіграє OSINT.

Проаналізовано поняття OSINT та інформацію з відкритих джерел, а також алгоритм роботи з ними. Звертається увага як на позитивні моменти, так і на труднощі, які можуть виникнути при роботі з інформацією з відкритих джерел. Зазначається, що з міркувань ефективності, виконання завдань кримінального процесу, захисту персональних даних відповідно до законодавства, можливості процесуальної фіксації та використання в процесі доказування в національних судах необхідно передбачити відповідні гарантії функціонування OSINT.

Використання комп’ютерних технологій стало невід’ємною частиною сучасного світу, а глобальна мережа Інтернет – невід’ємною частиною життя людини. При цьому кожен користувач інтернет-гаджетів, так чи інакше, залишає свій «інтернет-слід», фотографуючись з друзями, роблячи «чек-ін» або оцінюючи якість обслуговування персоналом рекламного та сервісного центру. Крім того, такі елементарні заходи щодо громадян правоохоронці можуть застосовувати для запобігання чи розкриття злочинів.

OSINT безпосередньо розглядається як метод збору інформації для запобігання та розкриття злочинів. Вперше технічні прийоми OSINT (Open Sources Intelligence) були застосовані під час Другої світової війни американською розвідкою, а саме Службою моніторингу іноземного мовлення (FBMS). Але сьогодні OSINT використовують не лише державні спецслужби, а й журналісти, приватні детективи, IT-компанії, фінансові групи тощо.

Опубліковано
2024-05-31
Розділ
Статті журналу